Přemýšlíte v současnosti nad tím, jestli si vzít hypotéku a pořídit si vlastní bydlení, nebo raději zůstat v podnájmu? Bydlíte v Praze a nevíte, jaké máte možnosti či co by pro vás bylo nejvýhodnější? Nevzdávejte to. Přinášíme vám článek o hypotéce v Praze a vašich možnostech.
Nájem versus hypotéka
Otázka „nájem versus hypotéka“ je odvěkou otázkou, která trápila, trápí nebo bude trápit mnohé z nás. Většina z nás má nějaký zvláštní dojem, že placení 12 000 Kč měsíčně za nájem je oproti hypotéce naprosto výhodné. Je však důležité si uvědomit, že vaše peníze dáváte zcela pryč a byt, ve kterém bydlíte a za který platíte, nebude nikdy váš.
Důležité je si to někdy propočítat. Pokud dáváte například uvedených 12 000 Kč měsíčně za nájem a v bytě, kde bydlíte, jste již pět let, pak jste již zaplatili 60 měsíčních nájmů. Výpočet je jednoduchý 60×12 000 Kč se rovná 720 000 Kč, což může být cena jedné čtvrtiny vaší vlastní nemovitosti. V tuto chvíli si teprve člověk uvědomí, že vzít si hypotéku může být výhodnější, než neustále platit nájem, který v podstatě házíte ven z okna.
Co je potřeba zvážit?
S ohledem na to, že jsme jako příklad uváděli zrovna Prahu, je nám jasné, že ceny bytů zde nejsou zrovna nízké. Na druhou stranu si musíte uvědomit, že ani cena nájmu tady není nízká. Když by si člověk vypočítal procentuálně, kolik procent z ceny bytu, potažmo hypotéky tvoří nájem, pak ať bydlíte v Praze, nebo v Brně přijdete na stejné číslo. Funguje zde přímá úměra. Tato úměra je samozřejmě nastavena i v souvislosti s platy, které jsou v daném městě průměrné.
Samozřejmě je potřeba zvážit, jestli máte dostatečný nebo pravidelný příjem k tomu, abyste na hypotéku dosáhli a byli ji schopni splácet.
Hypotéky jsou všude stejné
Také je důležité si uvědomit, že hypotéky jsou všude stejné a hypotéka Praha není výjimkou, pořád jde o ty stejné poskytovatele, jen jiné případy, které se však stejně tak různí i v rámci jednoho města.