3 charakteristiky seriózního poskytovatele nebankovní půjčky

Když si rychle potřebujete půjčit, nesmíte mít klapky na očích. Nedůvěřujte, ale bedlivě prověřujte každého poskytovatele. Pokud se necháte zlákat a strhnout jen šikovně nastavenou reklamou, tvrdě narazíte a kvůli půjčce několika tisíc korun skončíte u exekutora. Férového poskytovatele poznáte podle 3 základních znaků, všechny si snadno zjistíte online.

Licence od ČNB

Český trh nebankovních půjček zaplavily kvůli benevolentnímu zákonu podvodné firmy. Jejich reklama byla vyzývavá, lákala na snadnou půjčku, ale realita byla hodně drsná. Mnoho lidí se nechalo zlákat a poté se dostali do vážných problémů kvůli vysokým poplatkům. Mnoho z nich skončilo i u exekutora. Vláda se rozhodla zasáhnout a vytvořila novelu zákona o spotřebitelském úvěru (více zde), která v ČR platí od prosince 2016.

Skrze ni má dojít k výraznému omezení poskytovatelů nebankovních půjček. Nově totiž musí prokázat kapitál ve výši 20 000 000 Kč a získat licenci od ČNB. Jestli firma licenci má, zjistíte na webu ČNB. K dispozici jsou Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů finančního trhu, poskytovatele vyhledáte podle IČ, jména firmy aj.

Tip na článek  SMS půjčky CreditON

Dobrovolné členství

Od března 2014 funguje v ČR také Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ). Jedná se o dobrovolné sdružení firem, které poskytují krátkodobé půjčky. Mají společný cíl, a sice docílit toho, aby nebankovní půjčka fungovala pro klienty opravdu jako pomoc. Asociace má svůj vlastní kodex, který je závazný pro všechny členy. Nově si firmy vytvořily registr údajů o platební morálce klientů. Slouží jako pomoc pro klienty, díky sdílenému registru se snižuje riziko, že by spadli do dluhové pasti.

Na zkoušku zdarma

K zákládajícím společnostem patří Via SMS s.r.o., která působí také ve Švédsku, Španělsku, Polsku nebo Litvě. Její půjčka do výplaty je také důkazem serióznosti. Každý si totiž může půjčit až 8000 Kč na 30 dní zdarma, takže si principy nebankovního půjčování si vyzkouší bez dalších výdajů.

3 charakteristiky seriózního poskytovatele nebankovní půjčky
3 charakteristiky seriózního poskytovatele nebankovní půjčky