Gold Money Finance Financial Pen  - kvvmiass / Pixabay

Finanční plánování je nezbytné. Víte, jak na to?

I když se snažíte udržet své finance v rovnováze, může se stát, že se situace radikálně změní a Vy musíte svou finanční strategii změnit. Většina lidí má problémy uskrovnit se a omezit výdaje, a tak vše raději řeší půjčkou.

Takové řešení většinou není nejlepší a mohou tak vzniknout další problémy, ale někdy může být i půjčka správnou volbou. To je tehdy, jestliže se Vám nabízí půjčka za výhodných podmínek, které jsou časově omezeny a nemusely by se opakovat. Pak zvažte, jestli by právě taková půjčka nebyla ideálním východiskem ze zhoršené finanční situace.

Přehled o financích je základ

Rozumný člověk nežije ze dne na den a tak musí plánovat, co bude, jak se bude život vyvíjet a jaké budou v budoucnosti finanční nároky jednotlivce nebo rodiny. Proto je nutné mít alespoň nějaký přehled o výdajích a příjmech a odhadnout, jak se příjmy budou vyvíjet v budoucnu. Mnoho lidí přesně sleduje své příjmy, ale ne výdaje. Pak s prázdnou peněženkou a vyluxovaným kontem čekají na další výplatu. Pokud s financemi nevyjdou, snaží se situaci vyřešit pomocí kontokorentu nebo kreditní karty. Jestliže mají větší výdaje, řeší je nákupem na splátky nebo další půjčkou.

Tip na článek  Nájem versus hypotéka
Money Cash Coins Payment Debt - AlexBarcley / Pixabay
Finanční plánování je nezbytné jak na to

Ve financích hraje důležitou roli i čas

Neplaťte za vypůjčené peníze, když Vám mohou vydělávat Vaše úspory. Reálná hodnota peněz se s postupem času může výrazně měnit. Svou úlohu zde hraje inflace. Schováváte-li peníze doma nebo na účtu s nízkým úrokem, ztrácejí Vaše peníze hodnotu každý rok. Klesá kupní síla peněz. Budete-li však chytří, můžete inflaci využít ve svůj prospěch. Když si například vezmete půjčku s pevnou sazbou úroků, můžete na půjčce oproti původnímu plánu ušetřit, stejně tak, dojde-li k nárůstu mezd.

Vyplatit se může například hypotéka

Hypotéka většinou patří k levným a rozumným půjčkám. Budete splácet přibližně stejnou částku, jakou platíte v nájemním bytě, a přitom budete platit za něco, co bude po splacení Vaším majetkem. Úroky u hypoték bývají nízké, pokud nemovitost zakoupíte v době, kdy jsou ceny nemovitostí na dně, může hodnota v době splácení stoupnout tak, že zaplatíte méně, než kdybyste šetřili a kupovali nemovitost v době, kdy jsou ceny na trhu vysoké.

Coins Euro Currency Cash Cent - fotoblend / Pixabay
fotoblend / Pixabay