Gold Money Finance Financial Pen  - kvvmiass / Pixabay

Finanční plánování je nezbytné. Víte, jak na to?

I když se snažíte udržet své finance v rovnováze, může se stát, že se situace radikálně změní a Vy musíte svou finanční strategii změnit. Většina lidí má problémy uskrovnit se a omezit výdaje, a tak vše raději řeší půjčkou.

Takové řešení většinou není nejlepší a mohou tak vzniknout další problémy, ale někdy může být i půjčka správnou volbou. To je tehdy, jestliže se Vám nabízí půjčka za výhodných podmínek, které jsou časově omezeny a nemusely by se opakovat. Pak zvažte, jestli by právě taková půjčka nebyla ideálním východiskem ze zhoršené finanční situace.

Přehled o financích je základ

Rozumný člověk nežije ze dne na den a tak musí plánovat, co bude, jak se bude život vyvíjet a jaké budou v budoucnosti finanční nároky jednotlivce nebo rodiny. Proto je nutné mít alespoň nějaký přehled o výdajích a příjmech a odhadnout, jak se příjmy budou vyvíjet v budoucnu. Mnoho lidí přesně sleduje své příjmy, ale ne výdaje. Pak s prázdnou peněženkou a vyluxovaným kontem čekají na další výplatu. Pokud s financemi nevyjdou, snaží se situaci vyřešit pomocí kontokorentu nebo kreditní karty. Jestliže mají větší výdaje, řeší je nákupem na splátky nebo další půjčkou.

Tip na článek  Ferratum půjčka – rychlé získání peněz
Money Cash Coins Payment Debt - AlexBarcley / Pixabay
Finanční plánování je nezbytné jak na to

Ve financích hraje důležitou roli i čas

Neplaťte za vypůjčené peníze, když Vám mohou vydělávat Vaše úspory. Reálná hodnota peněz se s postupem času může výrazně měnit. Svou úlohu zde hraje inflace. Schováváte-li peníze doma nebo na účtu s nízkým úrokem, ztrácejí Vaše peníze hodnotu každý rok. Klesá kupní síla peněz. Budete-li však chytří, můžete inflaci využít ve svůj prospěch. Když si například vezmete půjčku s pevnou sazbou úroků, můžete na půjčce oproti původnímu plánu ušetřit, stejně tak, dojde-li k nárůstu mezd.

Vyplatit se může například hypotéka

Hypotéka většinou patří k levným a rozumným půjčkám. Budete splácet přibližně stejnou částku, jakou platíte v nájemním bytě, a přitom budete platit za něco, co bude po splacení Vaším majetkem. Úroky u hypoték bývají nízké, pokud nemovitost zakoupíte v době, kdy jsou ceny nemovitostí na dně, může hodnota v době splácení stoupnout tak, že zaplatíte méně, než kdybyste šetřili a kupovali nemovitost v době, kdy jsou ceny na trhu vysoké.

Coins Euro Currency Cash Cent - fotoblend / Pixabay
fotoblend / Pixabay